Salon inspirowany filmem
Urządzanie salonu to nie lada wyzwanie – wnętrze powinno być estetyczne, funkcjonalne, a jednocześnie odpowiadać osobowościom mieszkańców. Gdzie zatem szukać inspiracji – w katalogach wnętrzarskich, na blogach, u znajomych? A może… w filmach? Sprawdź, jakie rozwiązania wybierali bohaterowie Twoich ulubionych produkcji filmowych!
Filmowe inspiracje nie ograniczają się jedynie do powieszenia na ścianach plakatów lub tabliczek z cytatami ulubionych postaci. Warto podpatrzeć, jakie meble, dodatki i… podłogi wybierali bohaterowie kultowych filmów i seriali. Za aranżacjami tymi z reguły stali bowiem światowej klasy projektanci wnętrz.
Serialowe mieszkanie Carrie Bradshaw
Seks w wielkim mieście to serial, który zafascynował miliony kobiet na całym świecie. Główna bohaterka, Carrie Bradshaw, stała się niekwestionowaną ikoną stylu – nic dziwnego, ponieważ w każdym odcinku wyglądała oszałamiająco. Ogromne wrażenie robił również jej serialowy apartament, będący prawdziwym azylem dla wielkomiejskiej singielki. Jego najważniejszy punkt stanowiła oczywiście ogromna garderoba. Była doskonale uporządkowana, dzięki czemu mogła pomieścić wszystkie kreacje bohaterki.
Mieszkanie Carrie wypełniały meble wyglądające jak kupione na pchlim targu. Zachwycało bogactwem faktur, wzorów i pozorną nonszalancją aranżacyjną, która pozwoliła stworzyć niezwykłe połączenie stylów vintage i nowojorskiego. Tłem dla tych wnętrzarskich szaleństw stała się ciemna podłoga z wyraźnym rysunkiem słojów – być może była to deska jesionowa, dębowa lub bambusowa?
Czego więc możesz nauczyć się od bohaterki Seksu w wielkim mieście?
-
odważnego łączenia wzorów i faktur;
-
wyszukiwania mebli i dodatków z duszą – nie muszą być nowe, ale powinny się wyróżniać;
-
organizowania przestrzeni zgodnie ze swoimi potrzebami.
Lepiej późno niż później, czyli najczęściej naśladowane filmowe wnętrze w historii
Jeśli jednak wolisz bardziej przytulne wnętrza, zainspiruj się domem Eriki z filmu Lepiej późno niż później. Jej posiadłość, położona nad brzegiem oceanu w Southhampton, urządzona była niczym kameralny domek na plaży. Można śmiało przypuszczać, że to wystrój tego domu przyczynił się do spopularyzowania stylu hampton, łączącego wakacyjny klimat z niewymuszoną elegancją!
W posiadłości bohaterki ciemna, prawie czarna podłoga została zestawiona z bardzo jasnymi ścianami i równie jasnymi, pikowanymi meblami tapicerowanymi. Wnętrze uzupełniono kolorystyką kojarzącą się z nadmorskimi krajobrazami – błękitem i delikatną żółcią. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów aranżacji jest również słynny dywan w biało-niebieskie pasy.
Dla stylu hampton, poza wykorzystywaniem motywów marynistycznych, charakterystyczne jest łączenie mebli i dodatków reprezentujących różne style – np. klasyczny i art deco. Za ważne uchodzą także elementy wprowadzające wakacyjny klimat: bujane fotele, rattanowe kosze, tkane pledy. Warto sięgnąć również po pokrycia podłogi wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, np. inspirując się filmem Lepiej późno niż później, postawić na bardzo ciemne deski Dąb Affogato Molti.
Od bohaterów Lepiej późno niż później możesz zaczerpnąć pomysły na:
-
wykorzystanie w aranżacji salonu pamiątek z wakacji;
-
urządzanie wnętrza tak, by było jak najwygodniejsze i najbardziej przytulne.
Ekscentryczny wystrój rodem ze Śniadania u Tiffany’ego
Holly Golightly, bohaterka słynnej noweli Trumana Capote i jej ekranizacji, mieszka w Nowym Jorku, w dzielnicy Upper East Side. Jest ekscentryczną kobietą, która lubi bywać na przyjęciach, odwiedzać drogie kawiarnie i żyć na koszt bogatych adoratorów. Równie ekscentrycznie urządza własne mieszkanie – na podłodze leży dywan ze skóry zebry, rolę stolików i szafek pełnią liczne walizki, natomiast kanapa wykonana została z przeciętej na pół wanny, wyłożonej poduszkami. We wnętrzu dominuje kolor biały, a dekoracje są ograniczone do minimum. Kontrastowy element stanowi jedynie ciemna podłoga.
Od bohaterki Śniadania u Tiffany’ego możesz nauczyć się:
-
odwagi w aranżowaniu własnej przestrzeni i wykorzystywaniu nieoczywistych dodatków;
-
zabawy kontrastami;
-
upodobania do ekstrawagancji.
Przepych rodem z Wielkiego Gatsby’ego
Jeśli jednak marzysz o aranżacji salonu w bardziej widowiskowym stylu, możesz zainspirować się wnętrzem z filmu Wielki Gatsby. Posiadłość tytułowego bohatera, Jaya Gatsby’ego to bowiem wielki gmach urządzony w stylu art deco – z wielkim przepychem, mnóstwem złoceń, kryształów i marmurów. Na tym spektakularnym tle rozgrywają się sceny hucznych przyjęć, na które są zapraszani przedstawiciele wyższych sfer.
Poza dużą ilością zdobień i luksusowych dodatków ważny element stylu art deco stanowi również wykorzystanie materiałów najwyższej jakości, takich jak drewniany parkiet polerowany lub lakierowany na wysoki połysk. Dobrze sprawdzą się deski w wyrazistym kolorze orzecha lub eukaliptusa (np. World Natural Jarrah). Szlachetny parkiet będzie się doskonale komponować z masywnymi meblami o zaokrąglonych kształtach i wyrafinowanych frezach – biurkami, toaletkami czy kredensami.
Od bohatera z filmu Wielki Gatsby możesz zaczerpnąć pomysły na:
-
zaaranżowanie wnętrza z wykorzystaniem materiałów luksusowych;
-
wprowadzenie do współczesnego salonu elementów art deco.