Czym różni się podłoga olejowana od podłogi lakierowanej?
Olejowanie czy lakierowanie? Nad takim wyborem najczęściej zastanawiają się osoby, które zamierzają wyłożyć podłogę drewnem. Też zastanawiasz się, który z tych dwóch wariantów będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego domu? Zobacz, czym charakteryzują się te dwa typy podłóg drewnianych i jak należy je pielęgnować.
Na samym początku należy zaznaczyć, że olejowanie i lakierowanie podłogi to dwa różne sposoby wykończenia desek. Przed tym procesem drewno – bez względu na to, czy jest to deska lita, czy warstwowa – nie jest jeszcze gotowe do montażu.
Dowiedz się, jakie są najważniejsze cechy podłóg drewnianych lakierowanych i olejowanych.
Czym charakteryzuje się drewno olejowane?
Deski olejowane mają bardzo naturalny wygląd. Choć ich zewnętrzna struktura może się wydawać bardziej narażona na uszkodzenia, po pewnym okresie konserwacji deski te stają się bardzo odporne na brud i wilgoć. Warto też pamiętać, że odpowiednia renowacja drewna wpływa nie tylko na jakość powierzchni tego materiału, ale przedłuża także jego żywotność.
W regularnej pielęgnacji podłóg można używać prawie suchego mopa nasączonego preparatem do czyszczenia tego rodzaju powierzchni lub ścierki. Co 5–6 miesięcy należy także nałożyć na olejowane drewno konserwujący preparat odświeżający. Dzięki temu zabiegowi deski staną się lepiej zabezpieczone przed wilgocią i brudem. Bardzo ważne jest też to, aby dokładnie poczekać, aż nałożony środek wyschnie i wniknie w strukturę drewna. Chodzenie po nieprzygotowanej do użytku podłodze może spowodować powstawanie zagłębień lub rzucających się w oczy wybrzuszeń. Zbyt gruba warstwa oleju może natomiast lepić się i nieprawidłowo wysychać.
Wady drewnianych podłóg olejowanych
Podłoga olejowana – zwłaszcza na początku jej użytkowania – jest bardzo narażona na wszystkie zanieczyszczenia. Przylegają do niej kurz, brud, a plamy są bardziej wyraźne. Trzeba mieć także na uwadze, że renowację podłogi olejowanej trzeba przeprowadzić już po dwóch lub trzech latach eksploatacji.
Czym charakteryzuje się drewno lakierowane?
Deski lakierowane mają bardzo gładką strukturę. Choć kojarzą się przede wszystkim ze lśniącym parkietem, należy mieć na uwadze to, że lakier do drewna może być także matowy, półmatowy lub satynowy. Odpowiednio dobrany preparat nie koloru, a jedynie – podkreśli naturalną barwę desek.
Najlepszym sposobem pielęgnacji tej podłogi jest… regularne odkurzanie. Co pewien czas (np. co dwa tygodnie) warto też przetrzeć podłogę mopem z bardzo niewielką zawartością wody i detergentem przeznaczonym do czyszczenia tego typu powierzchni. Jeśli po kilku latach użytkowania zauważysz, że podłoga lakierowana zaczęła matowieć, możesz wykorzystać dostępne pasty odświeżające.
Bardzo zniszczona podłoga lakierowana powinna zostać poddana cyklinacji. Nie zaczynaj jednak tego działania bez konsultacji ze specjalistami. Do cyklinowania potrzebujesz bowiem odpowiedniego sprzętu – cyklinarki taśmowej, ręcznej i papieru ściernego na rolce – oraz odpowiednich umiejętności. Pamiętaj, że nawet taka prosta czynność jak uruchomienie urządzenia w miejscu może nieodwracalnie uszkodzić podłogę.
Wady drewnianych podłóg lakierowanych:
Choć deski lakierowane są bardzo odporne na zabrudzenia, mają także kilka wady. Wybierając ten typ pielęgnacji, trzeba mieć na uwadze, że na deskach lakierowanych bardzo wyraźnie widać wszystkie zarysowania. Jeśli natomiast zniszczeniu ulegnie tylko fragment podłogi, konieczne będzie ponowne lakierowanie całej powierzchni. W innym wypadku różnice między częściami podłogi byłyby za bardzo widoczne.
Wybór różnych gatunków podłóg lakierowanych i olejowanych znajdziesz na www.dobredladomu.pl.